„Ki itt belépsz, templomba lépsz be,

Szentség a munka és erő,

Ez a jövő nagy menedéke,

Embert egekbe emelő.

A munka a rend és a béke,

Az életünknek lelke ő.”


Juhász Gyula: A munkásotthon homlokára (1919 részlet)

104 éve a kultúra szolgálatában

BUDAPESTÉRT DÍJ (2024)

CSEPEL ÖRÖKSÉG DÍJ (2021)

Kedves Barátaink!

„Budapest Főváros Közgyűlése a Csepeli Munkásotthon Művelődési Ház részére a főváros kulturális életében több mint egy évszázada betöltött kultúrateremtő, értékmegőrző és közösségépítő tevékenységéért BUDAPESTÉRT DÍJAT adományozott", melyet Karácsony Gergely főpolgármester adott át.

A díjra Borbély Lénárd, Budapest XXI. kerület Csepel polgármestere javasolta az intézményt.

2025 március 14-én 105 éve lesz, hogy a Csepeli Munkásotthon megnyitotta kapuit a látogatók előtt. Azóta töretlenül a kultúra szolgálatában áll, pedig az idők során nem volt ez mindig könnyű feladat. Lépést tartani a társadalmi igényekkel, túlélni a politikai csatározásokat, átlendülni a gazdasági nehézségeken, vigyázva, ápolva örökségünket, művészeti-, közművelődési- és közösségi értékeinket.   A Munkásotthon egykori igazgatója Drucker Tibor azt írta a 80. évfordulóra szerkesztett könyvében, hogy a Munkásotthon természetes állapotává vált a folytonos útkeresés. A közelmúltban azonban fontossá vált a megoldásokra és a válaszokra való törekvés is, a rugalmasság és a gyors reakcióidő. Talán ez az összetett állapot az, ami miatt a művelődési ház egy fővárosi és országos ismertséggel bíró közkedvelt kulturális intézménnyé vált.

Ma a Munkásotthon Csepel egyik szimbóluma.  Az összetartozás és az összefogás ékes bizonyítéka, mely az idők során ellenállt a viszontagságoknak.

Az összetartozás érzése, ami több, mint 100 éve tüzet gyújtott a szívekben, megálmodta a kis sarki épületből a művelődési házat, majd a mai 5.400 négyzetméteres, 3 különálló épületből álló intézményt. A cselekvő összefogás pedig megteremtette az álmokat, vágyakat és elképzeléseket.

Jelenleg ébren álmodunk. A kerület vezetésének köszönhetően elkezdődtek a felújítási folyamatok, amire már régen vártunk. Felfelé ívelő pályára léptünk, amihez a csepeli önkormányzat biztonságot, nyugodt hátteret nyújt. Kiváló együttműködésben dolgozunk, hiszen egy a célunk, minél színvonalasabban működtetni ezt az évszázados múltú „értéktárat”, őrizni a hagyományainkat, támogatni művészeti csoportjainkat, a művelődni, szórakozni vagy társaságra vágyó közösségeket.

A díj nem csak a jelenlegi kollégáknak szól - akiknek szívből köszönöm a hivatásunk iránti elkötelezettséget - hanem minden egyes munkatársnak, önkéntesek, akik az idők folyamán odaadó lelkesedéssel segítették a művelődési házat. Köszönjük nekik, hogy tovább vihetjük ezt a szolgálatot! Köszönjük a Csepeli Munkásotthon Alapítvány kuratóriumának, mint kezelő szervnek, a felénk tanúsított bizalmát.

Köszönjük Budapest Főváros Közgyűlésének, hogy a „házat” érdemesnek találta az elismerésre! Örülünk, hogy a főváros és a Csepeli Munkásotthon közötti kapcsolat töretlenül jó, hiszen a színházterem felújításakor nagyon sok segítséget kaptunk, így ma a város egyik legszebb, 460 néző fogadására alkalmas színháztermével rendelkezünk.

Köszönjük kerületünk polgármesterének és munkatársainak, hogy óvó szemmel vigyáznak az intézményre és nem utolsó sorban köszönjük látogatóinknak, partnereinknek, a csepeli lakosságnak, szervezeteknek, hogy nem hagytak soha magunkra minket és általuk vált nélkülözhetetlenné a Csepeli Munkásotthon Művelődési Ház!

Takács Mónika Ibolya intézményvezető

Köszönjük Csepel!

Az 1956-os forradalom emlékére rendezett ünnepségen Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata, Borbély Lénárd polgármester úr javaslatára, képviselő-testületi döntés alapján a Csepeli Munkásotthont Csepel Örökség Díjjal tüntette ki. 

101 év közös siker a kultúra szolgálatában!

A díjat mindenki magáénak tudhatja, aki a Munkásotthon évszázados múltjában és jelenében közvetlenül vagy közvetve részt vett.

Nagy reményekkel tekintünk a jövő felé, melynek elsődleges célja, hogy méltó módon folytassuk hagyományörző és értékteremtő szolgálatunkat.


POPTÖRTÉNEI EMLÉKPONT lett intézményünk az NKA Hangfoglaló Program keretében!

http://poptortenetiemlekpont.hu/csepeli-munkasotthon-csmo

Az NKA Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogramja immár négy éve dolgozik egy „poptörténeti tanösvény” létrehozásán, amelynek keretében a könnyűzene történetének emblematikus helyszínein helyezik el emléktábláikat.

Az emléktábla megtekinthető a Munkásotthon aulájában!


Hírlevél feliratkozáshoz küldje el a HÍRLEVÉL szót a csmo@csmoa.hu email címre!

Támogatóink:

Családbarát szolgáltató hely

   Facebook

   Instagram

   Youtube

     TikTok